Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Identyfikacja wizualna to pojęcie określające strukturę wizerunku, czyli wszystkie symbole związane z daną marką oraz odróżniające jej ofertę od wyrobów konkurencji.
To inaczej mówiąc, znak rozpoznawczy, który natychmiastowo odwołuje się do danego producenta. Kojarzy się z nim i bezbłędnie na niego wskazuje. Podstawowym wyznacznikiem każdej identyfikacji wizualnej jest graficzny znak – logo – umieszczany na wszystkich najważniejszych dokumentach i przedmiotach należących do danej firmy. Logo jest podstawą do stworzenia papieru firmowego, wizytówek, pieczątek, oznakowań na wozie, szyldów, czy firmowych strojów. Prawidłowo skonstruowane logo można umieszczać na różnych nośnikach, w różnych skalach i różnymi technikami. Na jego końcowy efekt składa się wiele czynników: kolorystyka, krój pisma, jego styl, itd

 
Wizerunek graficzny firmy oraz poszczególnych jej produktów tworzy tożsamość przedsiębiorstwa oraz decyduje o jakości jego oddziaływania na odbiorców. Jest odpowiedzialny za skojarzenia, które wywołuje dana oferta. Spójna i kompleksowo zaplanowana identyfikacja wizualna jest niezbędna do osiągnięcia prawdziwego sukcesu w każdej branży, niezależnie od jej specyfiki. Dbanie o jej profesjonalną odsłonę pozwala zaistnieć na rynku, ugruntowując sobie na nim dobrą pozycję. Jest drogą do utrzymywania pozytywnych opinii (uzyskania pozytywnego wizerunku) o danym produkcie, jest skierowaniem uwagi na zalety skorzystania z danej oferty. Wzbudza zaufanie zarówno wśród klientów, ale również partnerów danego przedsiębiorstwa.

Dobra identyfikacja wizualna:

 1. zwraca na siebie uwagę,
 2. wzbudza zainteresowanie (chęć dowiedzenia się o niej więcej),
 3. odróżnia się od propozycji konkurencji,
 4. zwiększa sprzedaż produktu,
 5. jest łatwa w zapamiętywaniu,
 6. cechuje się spójnością i oryginalnością.

Komunikat wizualny to nic innego jak informacja. Każdy znak firmowy niesie za sobą pewną wiadomość. Jednak zanim zostaje ona odczytywana, dany znak zostaje rozkodowany. Dzieje się to w następujący sposób: do odbiorcy dociera sygnał, powstaje reakcja zmysłów, to znaczy bodziec, który następnie oddziałuje na podświadomość. Następnie dociera do nas wrażenie, które zinterpretowane zostaje w spostrzeżenie, kolejno w informację i wiadomość.

Jak zatem uzyskać spójny komunikat, który będzie niósł wiadomość, jaką chcemy przekazać?

 • Musimy przede wszystkim posiadać odpowiednie logo. Powinno być one skonstruowane zgodnie z podstawowymi zasadami oraz dodatkowo być oryginalnym przekazem, przyciągającym spojrzenie.
 • Dobry czas – o identyfikacji marki należy myśleć już z chwilą rozpoczęcia działalności firmy oraz wprowadzaniem nowego produktu. Już od samego początku klienci zapamiętują informacje związane z daną firmą. W historii każdej marki są również dobre i złe momenty na rozpoczęcie wielopasmowej promocji.
 • Odpowiednia kolorystyka – dobrana do prowadzonej działalności, odpowiadająca charakterowi danej branży.
 • Dobra grafika – czytelna, możliwa do przedstawiania różnymi technikami oraz w różnych skalach.
 • Odpowiedni wybór czcionki – ogromna liczba krojów czcionek nie została wprowadzona przypadkowo. Każda z nich różni się między sobą: przede wszystkim sposobem oddziaływania i przekazywania informacji.
 • Konsekwencja zastosowania – taki sam przekaz powinien być obecny na wszystkich nośnikach przekazu i w każdych mediach.
 • Badanie opinii klientów i szybka reakcja – do sukcesu niezbędne jest monitorowanie opinii klientów oraz dbałość o ich zadowolenie.

Znając zależności między wizerunkiem danej firmy a jej odbiorem, można pokusić się o samodzielne przygotowanie identyfikacji wizualnej. Jednak od razu trzeba podkreślić, że to rozwiązanie ma dużo wad. Przede wszystkim nie daje gwarancji powodzenia. Każe uczyć się na własnych błędach, co w biznesie bywa niewybaczalne i niezapomniane – zwłaszcza przez klientów, którzy odbierają daną markę od samego początku jej istnienia. Samodzielne zajmowanie się identyfikacją firmy to również zajęcie czasochłonne, na które zwyczajnie możemy nie mieć czasu. Dlatego też zlecenie tego zadania jako usługi profesjonalnej firmie jest zdecydowanie najlepszą z możliwych decyzji.

Wybierając profesjonalną firmę, unikniemy podstawowych błędów w tworzeniu identyfikacji wizualnej:

 • niespójnego komunikatu, którego oddziaływanie jest dysharmonijne, a przekaz firmy jest przez to trudniejszy do zapamiętania,
 • mało oryginalnej identyfikacji, która nie odróżnia się na tle konkurencji,

Decydując się na firmę, warto jej po prostu zaufać. Powinniśmy mieć świadomość, że nie kto inny, jak właśnie specjaliści w danej dziedzinie są w stanie zaoferować nam fachową usługę. Dlatego też po przedstawieniu specyfiki naszej branży oraz po zarysowaniu celów, jakie chcemy osiągnąć, warto po prostu wziąć się do pracy, a dokładniej – dać innym pracować. Na efekty nie będziemy musieli długo czekać! Powodzenia!